Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Florentská škola

Stránka naposledy upravena 09:35, 19 Dub 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

  Hlavní představitelé florentské školy:

  FRA BARTOLOMEO (BACCIO DELLA PORTA) (1472 - 1517): florentský malíř, jehož tvorba patří do období přechodu mezi ranou a vrcholnou renesancí. Navazoval na umění Leonarda da Vinci (především v kompozici a v užití šerosvitu), ale i Giovanni Belliniho, Pietra Perugina a Michelangela. Pod vlivem kázání Girolama Savonaroly vstoupil roku 1500 do dominikánského kláštera a věnoval se ve svých malbách již jenom náboženské tématice (od roku 1505 vedl malířskou školu v klášteře sv. Marka ve Florencii). Vedle komorně laděných a výrazně idealizovaných děl (Kladení do hrobu; kol. r.1515; olej na plátně; Galleria degli Uffizi, Florencie), k nimž patří i typ sacra conversazione (Mystický sňatek sv. Kateřiny Sienské; 1511; olej na dřevě; Musée du Louvre, Paříž), vytvořil i velké množství křídových arudkových kreseb, které mj. obsahují  různé studie podle skutečnosti a kompoziční skici na téma Madony s dítětem a anděly.

  Další díla:

  Salvator mundi (Kristus se čtyřmi evangelisty) (1516; olej na dřevě; Palazzo Pitti, Galleria Palatina, Florencie);

  Bůh Otec se sv. Kateřinou Sienskou a Marií Magdalénou (1509; olej na dřevě; 361 x 236 cm; Museo e Pinacoteca Nazionale di Palazzo Mansi, Lucca).

  ANDREA DEL SARTO vl. jm. Andrea ďAngiolo di Francesco (1486 – 1531):   významný mistr florentské vrcholné renesance, žák Piera di Cosimo a učitel manýristy Rosso Fiorentina. Jeho dílo představuje na jedné straně vytříbenou formu renesančního klasicismu (po vzoru Leonarda da Vinci, Michelangela i Raffaela), na druhé straně jej některými zvláštnostmi (asymetrickou kompozicí, neklidně a přehnaně vzdutými rouchy, komplikovaným pohybem nebo dramatickými efekty světla a stínu) překonává a připravuje, zejména svými pozdními obrazy (např. Nanebevzetí Panny Marie; 1529; olej na plátně;  Palazzo Pitti, Galleria Palatina, Florencie; nebo Madona se šesti světci; 1526-1527; olej na plátně; Palazzo Pitti, Galleria Palatina, Florencie), nástup manýrismu.

  Další díla:

  Madona s Harpyjemi (1517; olej na dřevě; Galleria degli Uffizi, Florencie);

  Portrét mladého muže (1517; olej na plátně; National Gallery, Londýn);

  Oplakávání Krista (pro klášter San Pietro a Luco u Florencie) (1523; olej na dřevě; 238 x 198 cm; Palazzo Pitti, Galleria Palatina, Florencie);

  Madonna della Scala (1522-1523; olej na dřevě; Museo Nacional del Prado, Madrid).

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova