Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Co je wiki?

Stránka naposledy upravena 14:27, 14 Říj 2009 uživatelem Mgr. Jindřich Strejček

  Termín wiki

  Termínem wiki jsou označovány webové stránky (weby), které umožňují rychlou editaci a aktualizaci obsahu nebo webové aplikace, ve kterých jsou tyto webové stránky vytvořeny. Samotné slovo wiki pochází z havajštiny a znamená rychlý. Tvůrce první wiki, Ward Cunnigham, jej použil pro svůj program, který měl na webu umožnit rychlou výměnu nápadů mezi programátory. Nazval jej WikiWikiWeb. Tento program se stal vzorem pro tvorbu mnoha dalších webových aplikací, které jsou řazeny mezi wiki.

  Jak se pozná wiki

  Hlavním znakem wiki webů je, že jejich obsah může snadno editovat nebo upravovat libovolný návštěvník těchto webů bezprostředně ve svém webovém prohlížeči. Veškeré uložené úpravy stránek jsou ukládány v paměti systému. Změny na stránkách je možné sledovat v historii stránek nebo v přehledu změn na těchto stránkách. Předchozí verze stránek mohou být kdykoliv obnoveny.

  Odlišnosti různých wiki

  V současné době existuje velké množství wiki webových stránek, které se od sebe liší zaměřením, rozsahem a také webovými aplikacemi, ve kterých jsou vytvořeny. Některé wiki aplikace byly  vytvořeny přímo za konkrétním účelem. Například aplikace MediaWiki byla naprogramována za účelem založení internetové encyklopedie - Wikipedie. Tato internetová encyklopedie je nejznámější, je to však pouze jedna z řady různých forem využití wiki aplikací. Wiki mohou být využívány jako informační systémy firem, intranety organizací, znalostní báze odborných komunit, podpůrné systémy vývoje různých (převážně IT) produktů, nástroje e-learningu, nebo čistě jako webové stránky umožňující snadnou aktualizaci obsahu.

  Využití wiki na Metodickém portálu.

   
   Obsah Nápovědy WIKI
   

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova