Přidat do kolekce | nikdo zatím nehodnotil |
Tweet
|
Obsah
Žádné titulkyVždy je nutné vycházet z podmínek na škole. Jde-li o malotřídní školu, pak je samozřejmé, že členy kroužku budou tvořit žáci 1.-5. ročníku, reps. žáci nižších tříd ZŠ. Na úplné základní škole se všemi ročníky lze očekávat zájem ve větším věkovém rozpětí, od 1. do 9. třídy. Samozřejmě že práce v takto zaplněném útvaru je náročnějí a specifická. Je ale možná. Jak již bylo někde jinde řečeno, šachy proti sobě mohou hrát hráči bez rozdílu věku. Přesto má práce v takto složeném kolektivu svá specifika.
Neosvědčuje se přísně oddělovat mladší děti od těch starších. Mladší děti mají jinou mentalitu a to se projevuje i na způsobu hry, která je více hrou než vážnou šachovou partií. Ti starší zase berou hru příliš sportovně a bojovně, což může být také problém. Takže spojení věkově rozdílných členů kroužku přináší prospěch všem jeho členům. Mladší se učí odvaze a bojovnosti od starších, ti starší se zase učí trpělivosti a ovládání při hře s věkově mladšími soupeři.
Nejvíce se nám osvědčilo časové prolínání dětí různého věku na jedné schůzce kroužku. V den šachové schůzky přicházejí do hrací místnosti nejprve ti nejmladší, kteří teprve začínají. Mají také nejkratší vyučovací den, starší spolužáci se v té době ještě učí. Vedoucí má na vedení těchto dětí potřebný klid a protože jich je v kroužku menší počet, i více času na idnividuální práci s každým jednotlivcem. Později přicházejí starší žáci, tak jak jim končí vyučování a zapojují se do hry- Pomáhají vedoucímu s vedením a učením základů hry ty nemladší. Mladší asi po 1-2 hodinách odcházejí domů a k těm starším se přidávají ti nejstarší a nejzkušenější hráči, kteří mají nejdelší vyučovací den. S těmi může vedoucí pracovat náročnějším způsobem, ne nepodobným školnímu vyučování a metodám školní práce. Účastnit se mohou samozřejmě i ti nejtalentovanější mladší žáci. Nikdo není povinně z takové výuky vyřazovat. A tak ti nejtalentovanější mají prostor účastnit se schůzky v rozsahu 3-4 hodin, což je maximální trvání jedné schůzky kroužku. Tento systém pomáhá poměrně rychle najít talenty a opravdové nadšence a vede k rychlému sportovnímu růstu těch nejlepších, kteří nejen že se učí hrát, ale tím že pomáhají s výukou těch mladších, mají možnost dále sami sebe učit.