Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

Matematika - 8. roč.

Stránka naposledy upravena 14:12, 9 Srp 2011 uživatelem Mgr. Hana Pilařová
  Obsah
  Žádné titulky

  Tyto týdenní plány a pracovní listy jsou vytvořeny na základě zpracovaného Školního vzdělávacího programu pro ZV "ŠKOLA - naše loďka pro plavbu oceánem života" a Časového plánu pro vyučovací předmět Matematika v 8. ročníku (příloha).

  Učebnice: Odvárko - Kadleček: Matematika pro 8. ročník základní školy; PROMETHEUS
  Pracovní sešit: Počtářské chvilky - Matematika pro 8. ročník; Nakladatelství Nová škola
   

  Aktuální obsah:

   

  Klíčová slova (Upravit)
  • Žádná klíčová slova

  Komentáře

  Je zobrazeno 11 z 11 komentářů: zobrazit vše
  Ahoj Hanko, zajímá mne, proč si nedáváš do časového plánu přehled výstupů, kterých máš podle ŠVP dosáhnout.
  Zasláno 09:58, 18 Zář 2009 ()
  Časový plán mi slouží čistě k orientaci časové .. kdy zhruba bychom se měli určitým tématem zabývat. Co se výstupů týče pracuju s ŠVP, který mám u ruky a kde mám výstupy myslím celkem podrobně. Přijde mi zbytečné je mít dvojmo.
  Zasláno 19:51, 18 Zář 2009 ()
  Hanko, prosím vás, zajímalo by mě, zda se vám více osvědčilo rozložení učiva postupně (aritmetika-algebra, geometrie) nebo prolínáním (během týdne např 2 hodiny aritmetiky a 2 hodiny geometrie). Budu od září učit matiku v 6 a 8 ročníku a přemýšlím, která varianta by byla lepší. Už jsem matiku v 6 a 7 učila a osnovami bylo dáno, že jsem to učila postupně. Ale teď přemýšlím nad změnou. Zajímal by mě váš názor. Případně klady a zápory. Děkuji Hanka D.
  Zasláno 12:56, 12 Črvec 2010 ()
  Dobrý den Hanko, osobně se mi osvědčilo střídání jednotlivých tematických celků. Kolegyně teď měla v 6. roč. 3 hod aritmetiky a 1 hod geometrie týdně a geometrie je podle mého tímto hodně šizena. Mám pocit, že co se děti za tu jednu hodinu naučí, stihnou za týden zase zapomenout. Pak je tu otázka toho, jak děti zvládnou přípravu na jednotlivé hodiny - pokud ví, že teď je celý týden či delší období blok geometrie, nebývá problém s rýsovacími potřebami. Když je geometrii vyčleněna hodina, obvykle zapomenou který den to je a pak se řeší, že nemá kružítko, ten zas úhloměr ap. Po delší době teď budu učit M6 a až zrelaxuju, tak taky začnu přemýšlet jak do ní. :)
  Zasláno 22:04, 13 Črvec 2010 ()
  Děkuji vám Hanko za názor, asi bude tématické střídání výhodnější než hodinové. Prosím vás, ještě bych na vás měla několik dotazů: Prohlédla jsem si velmi podrobně vaše plány pro osmičku a velmi mě zaujaly, ale chtěla jsem se zeptat, zda doplníte zbylé týdny po tečnách nebo už je nemáte tak krásně udělané? A ještě by mě zajímalo zda jste z pracovních sešitů používala jen Počtářské chvilky (PCH) nebo i něco jiného? Odvárka budu mít také, ale navíc bych k tomu měla mít takové ty A4 pracovní sešity (tři kusy na celý rok) nevím teď název. Tak nevím, zda se mi s tím bude dobře pracovat. A uvidím, zda se mi ještě nepodaří přesvědčit kolegy o levnějším řešení v podobě PCH. A ještě bych chtěla vědět, jak budete učit v těch šestkách, jestli jste o tom už přemýšlela. Ptám se zcela záměrně, protože v nich budu učit také a přemýšlím jak co seřadit, aby to bylo pro výuku dobré,které materiály využít a tak. Krásný den Hanka D.
  Zasláno 21:26, 24 Črvec 2010 ()
  Plány jsem doplnila, červen byl věnovaný opakování a TP jsem už nedělala .)

  Používali jsme opravdu jen Počtářské chvilky .. a stejně na ně většinou nebyl čas .. používali jsme je na rozcvičky, pak si je někteří doplnili až do konce sami.

  Než jsem učila matematiku před mateřskou používali jsme PS Slavomíra a Ladislava Kočích vydané TV Graphics - jsou to dva sešity A4, vždy na pololetí a třetí s rozšířenými příklady (ten už jsme nepoužívali). Nějakou dobu vyhovovaly, je v nich dostatek příkladů na procvičování. Pak jsem se jimi ale začala cítit příliš svázaná, potřebovala jsem třeba jiné typy úloh atd. a vysvětlujte pak dětem a případně následně rodičům, že si koupili PS a až tolik s nimi nepracují :). Další důvod, proč jsem se od nich odklonila je ten, že při tvorbě ŠVP jsme v několika místech přesouvali učivo a tím pádem PS nevyhovují i obsahově (například celá čísla jsme komplet přesunuli do šestky, zatímco dělitelnost hezky před zlomky do sedmičky). Takže v některých fázích budeme v šestce bez učebnice.

  Hodně pracuji s vlastními PL - zjistím, že tohle potřebujeme procvičit víc, tohle nám naopak jde. Dost často jsou PL výsledkem okamžitého nápadu, zřejmě je v šestce budu hodně propojovat se zeměpisem a dějepisem (kdysi jsem je učila a hlavně ten zeměpis se myslím vhodně propojit dá).

  Pokud to jde čerpám z DUMů, snažím se utřídit si použitelné odkazy (různé hry - viz můj pohled v digifoliu (http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=2277) a pak občas potkám zajímavý odkaz jinde (třeba tenhle http://odkazy.rvp.cz/odkaz/z/2877/MATHEMATIK.html se myslím hodně povedl - dá se v něm najít hodně zajímavého a použitelného). PL si pak děti zakládají do desek - osmáci měli za ten rok desky dost narvané. :) upraveno 07:08, 25 Črvec 2010
  Zasláno 22:52, 24 Črvec 2010 ()
  Děkuji za doplněné TP. No právě nad pracovními sešity přemýšlím podobně, jako vy. A právě hledám cestu, jak to co nejlépe vyřešit. Také mám celkem velkou zásobu PL (jak vlastních tak od někoho z dřívějška). Ještě by mě zajímalo, jak si děti ukládají PL, mají je v euro deskách nebo jenom vložené v sešitě? A také by mě zajímala otázka portfólia a hodnotícího archu, co tím máte na mysli? Děkuji za vaši trpělivost s mými všetečnými dotazy. Hanka D.
  Zasláno 20:04, 25 Črvec 2010 ()
  PL mají děti v průhledných deskách se čtyřmi kroužky. Stejně tak si do nic zakládají prověrky a hodnotící archy - přikládám jako přílohu k této stránce - příloha Sebehodnocení. Chtěla jsem, aby si děti pravidelně zapisovaly, co jsme v každé hodině dělali (stručnou poznámku, zhodnocení vlastní práce). Na konci měsíce doplnili celkové hodnocení a i já jsem jim napsala pár slov. Došla jsem ale k tomu, že tenhle systém budu muset nějak změnit.
  Desky = portfolia jsme zatím nechali plná a na začátku školního roku, během opakování, protřídíme, co je tak důležité, že v deskách zůstane i v novém školním roce.
  Zasláno 21:03, 25 Črvec 2010 ()
  Sebehodnocení je moc pěkné. Děkuji za přiložení! Opravdu si tam pokaždé žáci zapíší? Dělají to sami po hodině nebo jste jim na to nechávala čas na konci hodiny? I písemky mají v deskách? Vy je nemusíte mít u sebe a uschovávat? A k tomu portfoliu mají ještě normální sešit na matematiku nebo to taky mají v těch deskách? A píší i rodiče komentáře k tomu hodnocení? Děkuji Hanka D.
  Zasláno 12:45, 26 Črvec 2010 ()
  Důvodem pro zamyšlení se nad podobou sebehodnocení je právě to, že ho ne všichni žáci prováděli pravidelně. Dávala jsem jim prostor na konci hodiny.
  Uschováváme jen pololetní práce, ostatní necháváme dětem.
  Mají ještě jeden sešit A4 školní i domácí současně.
  Někteří rodiče svůj komentář připojují, merzí mě, že to není ve větší míře.
  Zasláno 14:26, 26 Črvec 2010 ()
  Děkuji moc za vaše vyčerpávající odpovědi, pokud by mě ještě něco napadlo, ozvu se. Děkuji a přeji krásné slunečné dny Hanka D.
  Zasláno 15:57, 26 Črvec 2010 ()
  Je zobrazeno 11 z 11 komentářů: zobrazit vše
  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.