Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

Předmatematická početní cvičení

Stránka naposledy upravena 12:38, 6 Dub 2012 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  Cíl Přípravná početní cvičení
  Popis aktivity:

  Žáci jsou rozděleni do skupin. Každá skupina má k dispozici košík se stejným obsahem (v našem případě velké dřevěné korále v několika barvách a tvarech). Učitel zadává k řešení problémovou úlohu, žáci ji sami řeší s pomocí korálů.

  Příklad1: Roztřiďte všechny korále podle vlastních kritérií. Následuje vysvětlení principu dělení pro ostatní skupiny. (Podle tvarů, podle barev, podle tvarů a barev...)

  Příklad2: Veverka má tři malá veverčátka. Vydala se pro ně nasbírat oříšky, přinesla jich 12 a rozdělila je rovným dílem. Jednomu neposednému veverčátku však dva oříšky spadly se stromu. Co udělají ostatní veverčátka?

  Příklad3: Zaječice má čtyři malé zajíčky, přinesla 12 mrkví,  jeden z mladých dvě mrkvičky ztratil. Co udělají ostatní? (Každá skupina vyřešila tento příklad různě - někde se 1 vzdal části svých mrkví, v jiné skupině každý dal jednu, takže neposeda nakonec měl víc než ostatní, ve třetí skupině odložili dvě mrkve do spíže a každý si ponechal dvě...) Nedílnou součástí je "prezentace" řešení pro ostatní.

  Příklad4: Každá skupina si zvolí krále či královnu. Král/ovna má prince a princezny různého věku a rozhodl/a se rozdělit všechny své poklady tak, aby nejstarší dostal nejvíc, mladší méně až nejmladší dostnane nejméně. Po těchto informacích se děti musí dohodnout, kdo bude nejstarší a tak dále až po nejmladšího, potom společně rozdělit "poklady" - korále - podle zadaného pravidla a opět své řešení vysvětlit. (Kontrolní dotazování - např. Nejstarší dcero krále Davida, kdo je nejstarším princem v království královny Johanky?)

  Potřebný čas: Na každou úlohu cca 5 - 10 minut
  Doporučený věk: 1. třída
  Potřebné pomůcky: Větší množství jakýchkoli nekutálivých předmětů

   

   

  skupina-1.jpg

  skupina-2.jpg

  skupina-3.jpg

  Obrázek je dostupný pod licencí Creative Commons
  88x31.png 

   

  Autor: Jana Petrů

   

  Využito v předmětu: Matematika
  Vazby na RVP: Výstupy:

  spočítá prvky daného souboru; vytvoří skupinu s daným počtem prvků; rozhodne o vztahu více, méně; porovnává soubory prvků

  Klíčové kompetence:

  k učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální

  Vzdělávací oblasti:

  matematika a její aplikace

  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy:  
  Klíčová slova (Upravit)
  • Žádná klíčová slova

  Komentáře

  Je zobrazeno 1 z 1 komentářů: zobrazit vše
  Tuto aktivitu už jsme s prvňáčky opustili, ale nadále ji využívá v průběhu vyučování žák s LMD, kdy ostatní už počítají "z hlavy", hlavně slovní úlohy.
  Zasláno 10:50, 28 Dub 2012 ()
  Je zobrazeno 1 z 1 komentářů: zobrazit vše
  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.