Přidat do kolekce              hodnotili 4 uživatelé

Druhy komunikace

Stránka naposledy upravena 08:42, 18 Lis 2011 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

  Verze jako 05:51, 25 Lis 2020

  na tuto verzi.

  Vrátit se k Archiv verzí.

  Zobrazit aktuální verzi

  Komunikaci můžeme dělit různě. Na webu Buzzle.com můžeme najít například rozdělení na 2 skupiny, kde v každé skupině jsou 2 druhy komunikace. Dělení zde probíhá podle komunikačního kanálu (verbální/neverbální) a podle stylu nebo účelu (formální/neformální).

   
  Dobře, to by asi šlo. Převést tohle dělení do myšlenkové mapy by bylo velmi snadné. Z mého úhlu pohledu však nepostihuje dělení komunikace dostatečně komplexně.
   
  Následovat budou mapy (pořád mi v tomto smyslu nesedí slovo mapa - lepší by bylo diagram), které se už pokusím podložit fakty a odkazy na zdroje, odkud jsem tato rozdělení "vytáhl".
   
  K obrázku:
  Komunikaci zde dělím na Online a Offline. 
   
  Offline komunikace pro mě znamená přímé setkání lidí. Komunikace zde samozřejmě probíhá verbálně a neverbálně.
  Online komunikace je taková, kde na sebe lidé nemluví přímo. Neříkám, že nemluví (viz Telefon). Mohli bychom to zobecnit tak, že Online komunikace pro mě znamená to, že k předání informace je využito nějaké jiného média, než jsou pouze zvukové vlny vycházející z úst řečníka a přijímané uchem posluchače.
   
  Troufám si dále tvrdit, že veškerá online komunikace je verbální (vyjma smajlíků, které vyjadřují výraz tváře a jsou tedy neverbální).
   
  Dělení na přímou a nepřímou komunikaci beru podle doby, za jakou může řečník očekávat odpověď. SMS, Chat a Email bychom mohli považovat za sporné. Odpověď může přijít do minuty, ale také za týden. Budu-li však brát v úvahou mou zkušeností definovanou průměrnou reakční dobu, vychází mi to asi tak, jak je to na obrázku.

   

  Zdroje:

   

  Buzzle.com : Intelligent Life on the Web [online]. 2011 [cit. 2011-11-18]. Types od Communication. Dostupné z WWW: <http://www.buzzle.com/articles/types...unication.html>.