Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Rakousko

Stránka naposledy upravena 11:53, 15 Kvě 2013 uživatelem Pavlína Hublová
    Obsah
    Žádné titulky

    Umělecky vyspělou regionální tvorbu representuje v Rakousku dlouhá tradice alpského řez- bářství, kterou zde od roku 1633 rozvíjela po pět generací rodina Schwabenthalerů; nejvýrazněji Thomas Schwanthaler (1634-1707),jenž zanechal svá četná díla v podobě bohatě figurálně zdo­bených oltářů mj. v Salzburku, Kremsmü nsteru a Lambachu, v klášteře Mondsee, v kostele sv. Wolfganga na Abersee či v augustiniánském klášteře v Reichersbergu na Innu.

    Nejvýznamnějším sochařem rakouského pozdního baroka byl Georg Raphael Donner (1693- 1741), v jehož díle lze již rozpoznat prvky klasicismu. Jeho oblíbeným sochařským materiálem bylo olovo, v němž také realizoval své nejlepší dílo –kašnu pro Nový trh ve Vídni (1737-1739; Österreichische Galerie, Vídeň) a pozdníPietu (1740-1741; dóm v Gurku), jejíž dříve obvyklý ba­rokní patos nyní nahradil neobvyklou, ale klasicky vytříbenou kompozicí.

    Do období přechodu mezi rakouským rokokem a neoklasicismem patří tvorba sochaře Franze Xavera Messerschmidta (1736-1783), jenž pracoval jak pro vídeňský dvůr, tak i pro zámožnější vídeňské měšťanstvo. Až do roku 1774 působil na zdejší Akademii, ale v záběru života žil osaměle v Bratislavě (od r. 1777), kde vytvářel své proslulé expresivní busty - celkem 69 plastik (Öster­reichische Galerie, Vídeň), jež měly v mimice zachytit (dle sochařovy teorie) různé psychosomatic­ké či přímo animální stavy člověka.

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova