Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Švýcarsko

Stránka naposledy upravena 11:17, 15 Kvě 2013 uživatelem Pavlína Hublová
    Obsah
    Žádné titulky

    Švýcarská barokní architektura navazovala ve světských stavbách na francouzské vzory;       v církevních stavbách, zejména klášterních komplexů, vycházela z mnohotvárných schémat vorarl­berské školy.

    Příklady klášterní architektury:

     

    kostel benediktinského opatství v Einsiedelnu (1719-1735; Caspar Moosbrugger. Slo­žitě členěný půdorys chrámového prostoru(který se skládá z osmiúhelného prostoru s oltářem a dvěma příč­nými rameny, lodi ze dvou čtvercových polí a chóru s kupolí) je zde výsledkem Moosbruggerovy snahy dostát různým sakrálním funkcím chrámu - jako poutního místa i jako místa bohoslužby);

    klášterní kostel v St. Gallenu (1721-1770; Caspar Moosbrugger, Michael Beer, Peter Thumb. Zvláštností halového prostoru podélné lodi, vycházejícího z modifikovaného vorarlberské­ho schématu, jsou dva chóry navazující na centrálně uloženou rotundu s plochou kupolí a šesti po­stranními kaplemi. Zvláštním skvostem zdejšího chrámového komplexu je proslulá klášterní knihovna z r.1766, jejíž stavba pochází od vorarlberského mistra Petera Thumba a vnitřní dřevěné zařízení od řádového bratra Gabriela Losera. Obsahuje přes 2 tisíce starých rukopisů a přibližně 100 tisíc knih).

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova