Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              hodnotili 3 uživatelé

Google Docs + Flubaroo podrobněji

Stránka naposledy upravena 17:01, 2 Kvě 2015 uživatelem RNDr. Jitka Rambousková

  Zde bude společnými silami vznikat text s popisem využití online nástrojů Google Docs a Flubaroo. Přidejte se.

  Obsah stránky:

  Základní charakteristika a odkazy

  Google Docs/Google dokumenty

  Online aplikace od společnosti Google. K jejímu využívání je třeba mít účet Google, např. Gmail, ale můžete si také vytvořit účet se svým stávajícím e-mailem.

  Google Docs nabízí základní "office" nástroje:

  • textový editor
  • prezentace
  • tabulky
  • kresbu
  • formuláře

  Právě formuláře jsou základním stavebním kamenem našich "testů", které se umí samy vyhodnocovat.

  gdocs.jpg

  https://docs.google.com/

   

  1. Vytvoříte si formulář. Jedna rada hned na úvod: nezapomeňte na identifikaci studenta na začátku – podpis. Druhá rada: při tvorbě formuláře k hodnocení pomocí Flubaroo se mi osvědčily otázky typu „vyber odpověď“ (můžete připravit i formulář na sběr názoru o dokumentu, nebo si pak test vyhodnotíte sami; výhodné na tomto způsobu je, že text určitě přečtete).
  2. Formulář si zobrazíte a adresu nakopírujete na místo, odkud si studenti formulář spustí, případně studentům pošlete odkaz mailem – používám stránky školy – týdenní plány.
  3. Na test si odpovíte sami. Správně – tyto odpovědi budou použity pro vyhodnocení v programu Flubaroo.
  4. Odkaz zveřejníte před hodinou. Nemusíte mít strach, že student test uvidí, stačí v nabídce u slova Formulář zaškrtnou přijímat/nepřijímat odpovědi. Pokud nepřijímáte, student test nevidí.
  5. Hodina H, test T – studenti píší, tedy zaškrtávají, dopisují text apod. podle zvolených typů otázek.
  6. Po testu zobrazíte dokument ve Vašich Google Docs – můžete si vytisknout, vyhodnotit sami bez Flubaroo, dopsat hodnocení, rozstříhat na lístečky, rozdat ohodnocené studentům.
  7. Znovu zaškrtnete také nepřijímat odpovědi – hned po testu. Případně si poznamenáte, kdy dopsal poslední, to pro případ, že máte ve třídě nějakého koumáka s internetem v mobilu.

  Teď budeme „zprovozňovat“ Flubaroo.

  Flubaroo

  Odkaz na tuhle hračku jsem získal u PEPOUŠů. Prima komunita. Jestli jsem to dobře pochopil, pak jde o jakýsi prográmek, který dodá script – návod, jak vyhodnotit Vaše všetečné otázky a žákovské odpovědi podle Vašich správných odpovědí.

  Proto do formuláře po jeho napsání odpovídám vždycky první – moje odpovědi jsou vždy správné. :-D Ale nutné to není, mohu odpovědět i kdykoliv jindy, rozhodně před vyhodocením.

  http://www.flubaroo.com/

  Jak to funguje dohromady

  Odpověď zní – perfektně. Občas sice zazlobí, ale to je stejné jako ostatní programy. 

  Jde o to, že prográmek – script porovná Vaše správné odpovědi, které jste zadali jako první, klidně je můžete zadat až na konec – vy určujete ve Flubaroo, ve kterém řádku jsou správné odpovědi – ty se nedostanou do hodnocení.

  Návod v angličtině je i zde. Pokud používáte překladač Google, pak se návod překládá, není to nic složitého.

  Po vyhodnocení se Vám objeví tabulka s procentuálním vyhodnocením. Můžete si zobrazit i grafy k jednotlivým otázkám a tak zjistit, které učivo dělá Vašim žákům největší obtíže (Formulář – zobrazit souhrn odpovědí).

  Jdeme na to...

  1. Máte vyplněný formulář z hodiny.
  2. Zobrazíte si ho v Goole Docs.
  3. Vytvoříte si jeho kopii, pojmenujete si ji (nějak odlišně) – Soubor – vytvořit kopii. Dál už pracujete jen s kopií.
  4. V kopii v nabídce najdete slovo Nástroje – Galerie skriptů – do vyhledávacího řádku klidně zadejte Flubaroo, bude to rychlejší. Zadejte Instal. Po instalaci se okna zbavte příkazem Zavřít.
  5. V nabídce se objeví slovo Flubaroo – klidněte na něj a na nabídku Grade Assignment. 
  6. Flubaroo pokládá další otázky – který sloupec má být použit pro identifikaci studenta, které odpovědi jsou správné – ty Vaše – podle nich se vyhodnocuje, případně, které odpovědi nemají být vyhodnocovány.
  7. Ke každé odpovědi si také navolíte počet bodů.
  8. Odkliknete a Flubaroo vyhodnocuje.

  Výsledkem je tabulka Vašich žáků, procentuální výsledek, přehled bodů za jednotlivé otázky. Oranžovou barvou jsou zvýrazněny ty otázky, kde Vaši studenti nedosáhli 60 % správných odpovědí.

  Zajímavé jsou i grafy – objevíte je po odkliknutí slova Formulář v nabídce a výběru Zobrazit souhrn odpovědí. Jak s těmito daty naložíte, je Vaše věc. Tyto grafy se objeví i tehdy, pokud nevyhodnotíte formulář ve Flubaroo.

  Pokud jste si do identifikace nechali zadat místo jména a příjmení funkčí mailové adresy studentů, je možné jim výsledek jejich testu odeslat také mailem – nabídku objevíte v nabídce pod slovem Flubaroo – Email Grades.

  Kdo má raději hýbající se obrázky, může si pustit video v angličtině...

  Get Adobe Flash player

  zdroj: http://www.freetech4teachers.com/201...e-quizzes.html

  Potíže s Flubaroo

  1. Špatně vyhodnocuje data. Pokud potřebujete mít data, pak například místo 5.5.1945 raději použijte 5. května 1945 nebo ve výsledcích před hodnocením změňte formát buněk na Prostý text.
  2. Pokud má otázka více správných odpovědí, pak bude obodována pouze kompletně zodpovězená. Částečně správná odpověď dostane 0 bodů.

  Nápady na využití (i s obrázky)

  Testy

  – používám na běžné testy z dějepisu – výběr z možností.

  – používám na sběr názorů o dokumentu – chci napsat nějaký text – žáci doplňují do pole text. Konečně nemusím luštit jejich „klínopis“.

  – používám i jako „anketu“. Potřebuji např. zjistit, jaký dokument většina z nich už viděla, tudíž si ho nemusíme pouštět znovu.

  Domácí úkoly

  Kontrola domácích úkolů je velmi jednoduchá. Po vytištění tabulky ještě některým žákům opravím chyby, řádek s jejich úkolem vystřihnu a oni si jej nalepí do domácího sešitu. Žákům, kteří nemají internet, úkol vytisknu.

  Vzor domácího úkolu: http://goo.gl/BSL5j

  Procvičování

  Odevzdávání práce

  Pokud žáci dělají samostatnou práci v některé internetové aplikaci, pak mi pomocí jednoduchého formuláře předávají odkazy na jejich práci. Protože do tabulky je automaticky zaznamenávána časová značka, je zcela průhledné dodržení termínu odevzdání.

  adresy.jpg

   

  Další odkazy

  Podobný návod najdete také na http://workaholicbloguje.blogspot.cz/2012/09/staci-nekolik-kliknutia-ukoly-jsou.html

  Nové! GEG Učte s námi připravila online představení scriptů. Kromě Flubaroo se povídalo také o scriptu Doctopus a Goobric. Podívejte se na záznam a prohlédněte si prezentace k jednotlivým scriptům >>ZDE<<.

  Novinky 

  verze 3.1

   http://www.flubaroo.com/blog/heymathandscienceteachersgradenumericalrangeswithflubaroo

  • lze stanovit rozpětí výsledku - v "učitelské odpovědi" zadejte - 78.5 %to 78.54
  • před vyhodnocením Flubaroo odstraní text za číslem, pokud má být numerický výsledek
  • jako správné vyhodnotí různé zápisy čísla, např.  78,5, 7.58e1, 785e-1, atd. ...

  verze 3.0

  http://www.flubaroo.com/blog/introducingflubaroo30

  • vylepšené odesílání mailu žákům
  • možnost individuální zpětné vazby
  • vylepšený vzhled mailu s výsledky

   

  • pro více správných odpovědí zadejte v "učitelské" - red %or blue
  Zobrazit všechny obrázky

  Komentáře

  Je zobrazeno 5 z 5 komentářů: zobrazit vše
  Nejsem si úplně jistá, jestli bychom to mohli publikovat jako článek - možná by to chtělo obalit nějakou tou odbornou metodickou omáčkou, ale jako návod do Wiki to prostě nemá chybu.
  Moc díky všem, kteří se na tvorbě podíleli/podílejí/budou podílet.
  Zasláno 13:43, 17 Bře 2012 ()
  Tak toto je opravdu skvělá věc. Děkuji!
  Zasláno 07:15, 11 Dub 2012 ()
  Podobný návod nabízí také L. Bajer ve svém blogu: http://workaholicbloguje.blogspot.cz/2012/09/staci-nekolik-kliknutia-ukoly-jsou.html. Může vhodně doplnit ten náš. upraveno 13:51, 1 Zář 2012
  Zasláno 13:51, 1 Zář 2012 ()
  Příjemný den přeji všem,¨
  mohl by mi někdo věnovat pár chvil a poradit. Již několik hodin se peru s Flubaroo. Nejde mi odeslat hodnocení na zadané maily. Pročetl jsem desítky stránek a shlédl mraky videí, ale asi to všem kromě mě funguje :/ Prosím o radu zkušenější uživatele tohoto výborného rozšíření. Při odkliknutí posledního tlačítka mi to hodí hlášku:Upozornění Flubaroo
  Nebylo odesláno žádné vyhodnocení, protože nebyla nalezena žádná platná e-mailová adresa. Případně už bylo vyhodnocení na dané e-mailové adresy odesláno nebo byl vyčerpán denní limit odeslaných e-mailových zpráv.

  Mám dojem, že ani jeden z důvodů nefunkčnosti na mě nepasuje. Můžete mi prosím někdo poradit? Předem děkuji.
  Zasláno 01:33, 27 Kvě 2016 ()
  Dobrý den, pane Stránský, všiml jsem si Vašeho komentáře až dnes. Také se mi stala podobná věc, tak jsem bádal, kde jsem udělal chybu. Při vyhodnocení je nutné odpověď na otázku - váš e-mail, mailový kontakt - zahrnout do identifikace studenta. Pak už při posílání e-mailů s hodnocením vše fungovalo, jak mělo. Třeba je to i Váš „problém“.
  Zasláno 09:02, 17 Črvn 2016 ()
  Je zobrazeno 5 z 5 komentářů: zobrazit vše
  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.