Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

1.4.1 Mlčení je nepravdivý příběh

Stránka naposledy upravena 19:00, 2 Říj 2014 uživatelem Marek_Šlechta
    Obsah
    Žádné titulky

    1.4.1 Mlčení je nepravdivý příběh

    Jedním z projevů antisemitismu v komunistickém Československu bylo „mlčení“ o holocaustu.1 Protože mladá generace i všichni ostatní nemluvili nebo nevěděli, co se v Evropě odehrálo, a sdělovací prostředky i vzdělávací aparát informoval pouze částečnými nebo zkreslenými informacemi o průběhu Druhé světové války, promítla se tato „nepravdivost“ do existence celé společnosti a skutečně nejlepší příběhy, které zde mohly najít uplatnění, byla zmíněná literární díla od Karla Maye nebo Jaroslava Foglara a Mrazík z ruské kinematografie.

    Několik zfilmovaných příběhů o holocaustu z pera vynikajícího spisovatele Arnošta Lustiga a pár dalších, byly jen malými střípky, které navíc většinou zapadly jakožto cenzurou zakázaná díla. Tudíž nejen že byla mladá generace vychovávána v přehlížení těch nejdramatičtějších událostí světových dějin, které se navíc odehrály na území Československa, takže nám bylo zapovězeno se i z těchto příběhů, událostí a jevů poučit, ale současně jsme byli součástí lživé mlčící kampaně proti Židům, kteří nepřežili i proti těm, kdo přežili, v neposlední řadě tedy i proti Izraeli.

    Nakonec docházíme k závěru, že komunistický režim přejal mnohé z metod chování nacistů ke svým obětem a některé dokonce propracoval k ještě větší efektivitě.

    1 ŠLECHTA, M. Seznam (230) hraných filmů o holocaustu, Přehled narativních filmů o holocaustu a co v nich chybí. Pracovní materiál k prvnímu vydání. Praha: Marek Šlechta, 2014. 102 str., str.3

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova