Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

PODKLADY K SOUTĚŽNÍM DISCIPLÍNÁM: TEST

Stránka naposledy upravena 11:31, 20 Črvn 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

   

  IMG_4826[1].jpgTest Zlaté včely dodává hlavní organizátor, Český včelařský svaz (komise mládeře) v zapečetěné obálce, bezprostředně před soutěží. V obálce je nakopírovaný počet testů odpovídající nahlášenému počtu účastníků oblastního kola (s rezervou pro vedoucí) a autorská řešení, v počtu dodaných testů. Obálka příjde před soutěží poštou, ale nejčastěji ji doveze někdo z hostů, členů vedení svazu.

  Obálku by měl organizátor otevírat až před zraky všech účastníků (dětí i vedouích), nejlépe v rámci  zahajovacího ceremoniálu, tak aby po otevření mohl být test dětem bezprostředně po otevření rozdán k řešení.

  Autorské řešení pořadatel v této fázi zatím dětem ani vedoucím nedává. Je dobré dát po jednom výtiskuIMG_4837[1].jpg vedoucím a umožnit jim ( v oddělené místnosti od dětí), aby si řešení sami zkusili. Po skončeníé řešení následuje společná oprava, nebo rozdání řešení vedoucím i dětem. Diskutativní je,  zda po opravě dětem soutěžní testy vrátit, aby si je mohly odvézt domů. Je to pedagogicky určitě správné. Ale v poslední době převládá u vedení soutěže názor, že by se dětem testy neměly vracet, protože po návratu vyvolávají diskuse a kritiku rodičů-včelařů a dalších známých nad vhodností otázek a správností navržených odpovědí. Tím se celá soutěž problematizuje a v očích dětí devalvuje.

      Ideální asi je,  předat opravené testy po skončení soutěže vedoucímu dětí, aby si sami rozhodli, zda je dětem vrátí. Právě oni přeci budou čelit náporu kritiky a musí zvážit, zda jsou schopni test obhájil!

     Testy z posledních let najdete  ZDE. Jsou zveřejněny bez řešení. Ro rád pošlu zájemcům z řad vedoucích, po ověření jejich autenticity, na základně výzvy na adrese: suchoradsky@centrum.cz.  Proč takové tajnosti? Právě kvůli diskusím, které otázky i odpovědi vzbuzují u včelařů, ale i samotných dětí. Je na vedoucím, jak s řešeními naloží. Veřejně přístupné řešení pro každého návštěvníka internetu a bez komentáře a vysvětlení odborníka, považuji za nevhodný přístup.

  Komentáře

  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.