Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

PODKLADY K SOUTĚŽNÍM DISCIPLÍNÁM: POZNÁVÁNÍ VČELAŘSKÝCH POMŮCEK

Stránka naposledy upravena 19:20, 20 Črvn 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Zlatá včela Běchary 039.JPGVčelařské potřeby a pomůcky a jejich poznávání je další tradiční disciplína soutěže ZLATÁ VČELA. JE třeba přiznat, že patří k těm snazším. Pomůcek není zas až tolik a dají se proto naučit. A většina se dá pojmenovat pouhým pohledem.

      Pořadatel vybere 10 pomůcek, které má soutěžící pojmenovat (za to získá 1 bod) a říci jejich použití (2. bod). Může tak získat nejvýše 20 bodů.

  Výběr druhů pomůcek je rozhodující pro stanovení náročnosti soutěže. Velice se mi líbila možnost, kterou nabídli pořadatelé oblastního kola v Dubenci, když sezvali na začátku soutěže (v době kdy žáci psali test) a ukázali jim asi 40 různých včelařských  pomůcek. Každý vedoucí mohl jednu vyloučit. Tu která se mu zdála být pro soutěž nevhodná. Ty zbývající pomůcky pak byly losovány (na každé bylo číslo). a losováním vznikla  zcela objektivní sestava  pro soutěž. Tímto způsobem bylo dosaženo, že nebylo podezření, že pořadatelé vybrané pomůcky s dětmi předem nacvičili.

      Pomůcky jsou seřazeny podle čísel do řady a jednotliví soutěžíécí je obcházejí a zaznamenávají do připraveného listu jejich název a použití. Jindy prochází s dětmi pomůcky organizátor a sám zapisuje, kolik pomůcek zkoušený poznal a jak je popsal. To je vhodné zvláště u menších dětí, které by dlouhé psaní unavilo a soutěž prodloužilo.

     Které pomůcky dělají dětem největší problémy? Tak určitě jsou to různé klícky na matku (zasílací, školkovací, přidávací...), pak různé typy ochranných pomůcek na hlavu (kukla, klobouk, závoj, kobinéza...).

  Komentáře

  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.