Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

PSANÍ NA KLÁVESNICI

Stránka naposledy upravena 08:54, 25 Srp 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Talentovka ZAV v Jičíně 2010 015.JPGDovednost psaní na klávesnici počítače je na školách stále podceňovanou činností. Možná i proto, že řada učitelů sama správný způsob psaní neovládá. Na druhou stranu jsou přeceňovány znalosti práce s nejrůznějšími programy. To se bohužel promítá do systému školní informační gramotnosti, kde se preferují činnosti, které jsou proměnlivé, poplatné určité době, škole i učiteli, který výuku informatiky vede. Přitom se zdá, že psaní bude ještě dlouho potřebovat každý uživatel počítače. Schopnost správně psát přitom významně zvyšuje efektivnost všeho, co uživatel  na počítači dělá. 

        Myslím si, že by se této dovednosti měl naučit každý uživatel, dříve než se začně seznamovat s WORDEM, EXCELEM a dalšími běžně užívanými kancelářskými programy. Nesprávné psaní totiž zafixuje v žácích nesprávné návyky, které se později jen obtížně a dlouze odstraňují. Jsem zastáncem výuky psaní dokonce už závěrem 1. stupně ZŠ. Správně ovládat klávesnici by měl každý absolvent základní školy. A to bez ohledu na to, zda bude dál studovat, nebo se vyučí v některém učebním oboru. Bez ohledu na to, zda jeho vzdělávání bude směru technického nebo humanitního, nebo zda vystuduje školu vysokou či zůstane u maturity na škole střední. Každý dovednost správného psaní využije při studiu, ale zvláště v praktickém životě ji určitě ocení.

   Můžete navštívit a reagovat v komenáři nebo doplnit text v následujících stránkách:

  Klíčová slova (Upravit)
  • Žádná klíčová slova

  Komentáře

  Je zobrazeno 2 z 2 komentářů: zobrazit vše
  Soubor stránek WIKI je věnován problematice výuky psaní na klávesnici počítače deseti prsty hmatovou intuitivní metodou. Materiály vycházejí z článku na adrese: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2669/psani-na-klavesnici-pocitace-na-zakladni-skole-hmatovou-metodou-pomoci-programu-zav.html/.
  Budou průběžně doplňovány a aktualizovány. Vyzývám ke spolupráci při této činnosti učitele i studenty, kteří výuku organizují, nebo jí procházejí. Napiště své zkušenosti a náměty pro zdokonalení této užitečné činnosti.
  Zasláno 06:55, 11 Dub 2010 ()
  Při brouzdání na netu jsem našla tohle: http://www.bbc.co.uk/schools/typing/
  Online výuka psaní všemi deseti, spíše pro menší děti (a pro nás taky procvičení poslechu angličtiny jako bonus:-))
  Zasláno 17:01, 20 Črvec 2010 ()
  Je zobrazeno 2 z 2 komentářů: zobrazit vše
  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.