Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
- 2. Popis přípravy:
- 3. Poznámky k vazbě na RVP:
- 4.
Rozsah přípravy:
1 vyuč. hodina
Popis přípravy:
Cíle:
Znalostní:
Žák/žákyně
· ví, kde hledat energetický štítek
· vysvětlí údaje na energetickém štítku
Dovednostní:
Žák/žákyně
· zapíše hodnoty změřené přístrojem EKM do tabulky
· vypočítá z naměřených hodnot nebo z hodnot zadaných učitelem celkové náklady na provoz daného spotřebiče
· porovná náklady na provoz různých elektrických spotřebičů
Postojové:
Žák/žákyně
· při nákupu el. spotřebičů vybírá ten energeticky nejúspornější
Hodnocení, zda cílů bylo dosaženo:
žák/žákyně provede domácí přípravu – z energetických štítků doma opíše relevantní údaje, či totéž provede ve škole z nabídnutých ukázkových štítků, potřebné údaje zapíše do tabulky a provede výpočet úspory jiného, jím vybraného, spotřebiče.
Aktivity:
Evokace:
Položit žákům otázku: Vzpomeňte si, kdy jste buď vy sami, nebo s rodiči naposledy nakupovali elektrický spotřebič. Podle čeho jste tento spotřebič vybírali?
Žáci samostatně odpovídají na papír, po 3 minutách společné sdílení, učitel zapisuje odpovědi na tabuli/flip. Celkem 5 minut
Uvědomění si:
Metoda Skládankové učení: rozdělit žáky do Domovských skupin po šesti, každý žák ve skupině dostane jeden energetický štítek (každý jiný, jiného spotřebiče), žáci si samostatně přečtou údaje na svém štítku 3 minuty
Přesun žáků do Expertních skupin (ti žáci, kteří mají stejný spotřebič), žáci si domluví postup, jak ostatní spolužáky naučí to, co je na jejich štítku důležité 5 minut
Návrat do domovských skupin, žáci jeden po druhém vysvětlí údaje na svém štítku ostatním 10 minut
Učitel rozdá žákům připravené pracovní listy (tabulky pro zápis údajů pro žárovku a zářivku viz. příloha odkázaného článku), dodá potřebné údaje. Žáci společně doplní řádky tabulky, potřebné údaje vypočítají a odpoví na otázku v závěru pracovního listu. 15 minut
Reflexe:
Učitel položí žákům otázku: Podle čeho si budeš příště vybírat elektrický spotřebič?
Žáci zapíší odpovědi, společně sdílejí. 5 minut
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | 2. stupeň |
Rozvíjené klíčové kompetence | Kompetence komunikativní · formuluje a vyjadřuje své myšlenky a názory v logickém sledu, vyjadřuje se výstižně, souvisle a kultivovaně v písemném i ústním projevu Kompetence sociální a personální
Kompetence občanské
|
Integrace průřezových témat | Průřezová témata: OSV – Sociální rozvoj, Morální rozvoj Environmentální výchova – Základní podmínky života |
Výstupy | |
Mezioborové přesahy a vazby |
- Klíčová slova
Soubory 1
Soubor | Velikost | Datum | Autor | ||
---|---|---|---|---|---|
Údaje na energetických štítcích spotřebičů.doc Energetické štítky a vysvětlení údajů | 746 kB | 17:22, 9 Led 2010 | Mgr. Petra Boháčková |
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |