Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

Využití Racontru v digitálním vyprávění příběhů

Stránka naposledy upravena 14:00, 28 Ún 2016 uživatelem Jan Bouchner

  racontr-screenshot.jpg

  Racontr je kombinací interaktivního storytellingového softwaru a publikační platformy. Funguje jako webová služba, je tedy platformově nezávislá a její základní verze je zdarma.

  Tvůrce vytváří jednotlivé snímky a vkládá na ně předem připravená multimédia, která dále může animovat, přiřazovat jim interaktivní chování jako reakci na nejrůznější zásahy uživatele. Jednotlivé snímky pak propojuje v různé scénáře.

  Na webu Data Journalism Tools popisují tento nástroj následovně: „Racontr je výkonný a flexibilní nástroj, který vám umožní vytvářet příběhy, jaké vás napadnou. Promíchejte média, texty, zvuky… abyste vytvořili zkušenost, kterou chcete, aby uživatelé prožívali. Racontr je místo pro spisovatele interaktivních příběhů, novináře, režiséry, výtvarníky, fotografy, návrháře – pro všechny vypravěče – k tvorbě, publikování a sdílení interaktivních dokumentů, vážných her, mobilních i desktopových aplikací, dlouhodobých článků… všech těch nových kreativních forem definujících budoucnost storytellingu.“ [1]

  Jedná se o v současné době jeden z nejkomplexnějších nástrojů svého druhu, umožňuje vytvořit a publikovat interaktivní dokumenty, videoprezentace, interaktivní videa i hry. Bohužel, komplexnost tohoto nástroje je zároveň největší překážkou jeho použití ve výuce. Pokud by žáci chtěli skutečně využít možností této platformy a nechtěli používat Racontr jen k tvorbě prezentací, museli by k zvládnutí jeho ovládnutí věnovat nemalé úsilí. I zkušený uživatel potřebuje značné množství času, aby se naučil s nástrojem pracovat. Navíc, ačkoli existuje veliké množství tutoriálů, služba samotná je dostupná jen ve francouzském a anglickém jazyce.

  Použití Racontru pro storytellingové aktivity tak zůstává zajímavou možností především pro dlouhodobé komplexní projekty realizované velmi zkušenými studenty. Výsledný výstup ovšem odpovídá námaze vynaložené k jeho tvorbě.

  Domovská stránka

  http://racontr.com/projects/

   

  Reference

  [1]    Racontr.Data Journalism Tools [online]. 12/10/2015 [cit. 2015-11-06]. Dostupné z: http://data-journalism-tools.silk.co/page/Racontr

  Soubory 1

  SouborVelikostDatumAutor 
   racontr-screenshot.jpg
  Screenshot nástroje Racontr
  66.37 kB13:32, 28 Ún 2016Jan BouchnerAkce

  Komentáře

  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.