Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Tvorba webu školy

Stránka naposledy upravena 07:45, 11 Kvě 2010 uživatelem Mgr. Jindřich Strejček

    Kopie části článku Ondřeje Neumajera a stránky v Pedagogickém lexikonu

    Jeden z hlavních posunů, který za poslední roky nastal, se projevil ve způsobu, jak jednoduše, a v případě škol i finančně nenáročně,  lze dnes webové stránky vytvářet. Dříve byly stránky tvořeny nejčastěji prostřednictvím specializovaného komerčního software, jako například Microsoft FrontPage, nebo kvalitních programů dostupných zdarma, jako je Mozilla Composer, NVU, resp. SeaMonkey. Stránky pak byly umístěny na školní server nebo na pronajatý prostor na internetu (tzv. webhosting).

    Jinou možností je nainstalovat na školním serveru nějaký redakční a publikační systém (CMS – Content Management System), kterých jsou desítky dostupné v češtině a zdarma (viz. příklady z praxe.) Vlastní webový server s CMS provozuje většina středních škol. Výhodou redakčních systémů je možnost spolupráce většího množství autorů, navíc možnost oddělit nastavení vzhledu webu od vytváření obsahu – autoři textů se mohou plně soustředit na obsah a nemusejí se obávat toho, že nevhodným zásahem změní navržený vzhled webové stránky. Každý z tvůrců školního webu zastává určitou uživatelskou roli, pod kterou se díky vlastnímu přihlašovacímu jménu a heslu do redakčního systému přihlašuje. Typickými rolemi školních webů mohou být například redaktoři (učitelé a vybraní žáci či rodiče, kteří vytvářejí texty), korektor (například učitel českého jazyka, který všechny články před zveřejněním edituje), šéfredaktor (typicky ředitel, který před zveřejněním každý článek odsouhlasí), nebo grafik (osoba zodpovědná za grafický vzhled webu) atp.

    Moderní způsoby vytváření školních webů on-line

    Třetí, nejmodernější možností, je publikování na internetu prostřednictvím kvalitních redakčních on-line systémů pro správu obsahu. Nabídka poskytovatelů takovýchto služeb je bohatá, navíc dostupná zdarma nebo téměř zdarma. Především pro školy, které nedisponují kvalifikovaným odborníkem, se jedná o nejjednodušší způsob, jak školní stránky umístit na web. On-line služby lze využívat nejen pro oficiální školní prezentace, ale i pro stránky a weby, které mají být využity ve výuce, tedy pro výukové účely. Jedna škola tak může používat několik webů, některé například jen pro své žáky a učitele (tzv. intranet). Takovéto systémy umožňují jednoduchým způsobem vytvářet nové stránky webu, aktualizovat je, umisťovat na ně diskuze, ankety, odkazovníky, kalendáře atp. Jedná se o efektivní nástroj k tvorbě webových prezentací, který zájemcům umožní za pomoci internetového prohlížeče i bez hlubší znalosti profesionála spravovat obsah stránek či měnit jejich vzhled. Editovat obsah stránek je možné odkudkoliv na světě, není nutné instalovat žádný pomocný software či cokoliv konfigurovat. Stačí pouze internetový prohlížeč a připojení k internetu. V některých případech je možné provozovat školní stránky na vlastní zvolené doméně (např. www.zslhota.cz). Typickým příkladem takových systémů a hegemonem v této skupině služeb jsou do češtiny plně lokalizované Weby Google (Google Sites), dostupné z http://sites.google.com/ (pro školy vhodná zejména varianta několika sloučených služeb Google Apps na doméně), z českých potom třeba služba Webnode, provozovaná nahttp://www.webnode.cz/. Existují i specializované projekty zaměřené přímo na školy, viz například http://www.skolniweb.cz/ nebo http://www.skolniweb.info/ [4]

    Diskuze:

    Otázky týkající se tvorby a správy školních webů:

    • Jak na tvorbu, správu, spolupráci učitelů při vytváření obsahu školního webu?
    • Jak vybrat vhodný redakční systému nebo webovou aplikaci?
    • Vytvořit nový redakční systém, jehož uživatelské rozhraní by bylo podobné programu, se kterým už učitelé na škole pracují (např. MOODLe)?

    K problematice školních webů je otevřená diskuze na http://diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=329&t=299&sid=05620675ca9eea1b94b1eebd5b8e51bb.

    Přidat nápad k tvorbě školního webu

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova