Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Soutěž řad

Stránka naposledy upravena 17:24, 28 Led 2010 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
    Obsah
    Žádné titulky

     

    Cíl Operace s racionálními čísly, řešení lineárních rovnic, procvičování jednodušších úloh na procenta, početní geometrie.
    Popis aktivity:

    Podle počtu řad lavic ve třídě vytvoří učitel 2-3 skupiny žáků. Každá si zvolí svého kapitána, jehož úloha ve hře je významná. Jeho úkolem je vybírat a posílat svého zástupce k soutěži se zástupci rivalských skupin u tabule. Každá skupina má svůj díl tabule, kde jeho zástupci počítají a zapisují si dosažené body.

    Kapitáni střídavě vybírají  svého zástupce k tabuli a učitel jim zadá stejnou početní úlohu. Žák který skončil prvý a počítal správně dostane body odpovídající počtu soutěžících skupin, druhý a další vždy o bod méně. Ten kdo příklad nespočítal, nebo má nesprávný výsledek,  nedostane samozřejmě vůbec žádný bod.

    Žáci se u tabule střídají podle pořádku, který určuje kapitán a to tak dlouho, až se vystřídají všichni spolužáci. Kapitán se může zapojit také (volí sám sebe) a během prvého vystřídání může soutěžit výjimečně i dvakrát. Po vystřídání všech žáků začíná "kolečko" voleb nanovo. 

    Body za jednotlivé příklady se sčítají a vítězí družstvo které na konci soutěže získalo nejvíce bodů.

    Potřebný čas: Hra je náročná na čas, mají-li se vystřídat všichni žáci, třeba i několikrát. Může se hrát celou vyučovací hodinu a výsledek je takový, který je v době zvonění vidět na tabuli.
    Doporučený věk: Hra je vhodná pro žáky 2. stupně ZŠ a střední školy.
    Metodické poznámky pro učitele:

    Kapitán má možnost taktizovat a volit své reprezentatny podle jejich schopností a podle již zvolených soupeřů. Proto se při volbě hráčů musí kapitáni cyklicky střídat, protože největší výhodu má ten, který volí svého hráče jako poslední.

    Ideální je, pokud je v každé skupině stejný počet žáků s přibližně stejnými schopnostmi. To je ale v praxi těžko dosažitelné, takže žáci s menším počtem žáků se u tabule objeví častěji. 

    Taktika kapitána při voolbě svých hráčů do soutěže do značné míry ovlivňuje konečný výsledek soutěže.  Role učitele je v zadávání úloh a jejich kontrole.  Musí také sledovat pořadí v jakém žáci dokončí počítání a přidělovat jim body. Je toho dost co musí dělat, a proto je dobré si úlohy předem připravit a propočítat. 

    Problém je někdy se žáky v lavicích, kteří soutěž silně prožívají a mají tendenci svému reprezentantovi napovídat. Neuvědomují si, že tím radí i jeho soupeřům. Proto je vhodné žáky v lavicích donutit paralelně počítat s tím, že když jejich reprezentant neuspěje, mají možnost získat alespoň jeden bod, pokud některý z nich spočítá v lavici stejnou úlohu správně.

     

    Využito v předmětu: Matematika
    Vazby na RVP: Výstupy:
    • zdůvodňuje a využívá polohové a metrické vlastnosti základních rovinných útvarů při řešení úloh a jednoduchých praktických problémů
    • odhaduje a vypočítává objem a povrch těles
    • provádí početní operace v oboru celých a racionálních čísel
    Klíčové kompetence: * k řešení problému  volí vhodné způsoby řešení, využivají při tom logické, matematické a empiridcké postu
    Vzdělávací oblasti: Matematika a její aplikace
    Vzdělávací obory: Matematika
    Průřezová témata: Výchova demokratického občana
    Odkazy:  

     

    Klíčová slova
    • Aktivizující metody ve vyučování, hry k procvičování učiva