Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Čtyřlístek

Stránka naposledy upravena 12:14, 19 Led 2010 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
    Obsah
    Žádné titulky
    Cíl Využít matematikých poznatků a dovedností v praktických činnostech - odhady, měření, orientace.
    Popis aktivity:

    U žáků velmi oblíbená soutěž. Na začátku je třeba učitelem vytvořit ve třídě čtveřice  žáků - čtyřlístky. To je prvá organizační část hry.Učitel k tomu vybere ve třídě schopné počtáře, nebo alespoň dobré organizátory a pozve je k tabuli. Ti si k sobě střídavě, jeden po druhém, vybírají trojici spolupracovíků. Ti doplní čtyřlístek na požadované 4 žáky.

    Druhá část hry probíhá tak, že si žáci srazí k sobě vždy dvě lavice a kolem si kapitáni  posadí  členy své skupiny - čtyřlístku. Toto seskuení pak pracuje společně na řešení učitelem zadaného bloku úkolů. K této činnosti mají 20-25 minut času. Žáci si je mezi sebou mohou rozdělit a na jejich řešení pracovat každý jednotlivě, nebo řešit všechny společně. Práci řídí a koordinuje jejich kapitán. 

    V třetí části hry  proběhne ověření jednotlivých členů skupiny ve zvládnutí zadaných úkolů učitelem. Asi 10 minut před koncem vyučovací hodiny kapitán rozdělí svoji čtveřici podle schopností řešit počítané úlohy a označí je od těch nejschopnějších po nejméně schopné písmeny A, B, C, D. Na výzvu učitele se třída vrátí k původnímu uspořádání a žáci vrátí lavice a posdí se tam kde běžně sedí. 

    Na posledních 5 minut učitel zadá žákům některou z nacvičovaných úloh. A to tak, že nejobtížnější dostanou žáci označení písmenem A, trochu lehčí písmenem B, další C a  nejsnadnější žáci skupiny D. Po takovém rozdělení žáci úlohu vypracují písemně a před zvoněním ji podepsanou a s označením jména kapitána odevzdají učiteli. 

    Učitel prověřovací zkoušku opraví a oboduje. Pak sečte bodový zisk každé skupiny (čtyřlístku) a na začátku příští vyučovací hodiny vyhlásí ten, který získal největší počet dosažených bodů. Ten je vítězem soutěže. 

    Hra může pokračovat další vyučovací hodinu, chceme-li učivoještě dále procvičovat. Žáci mohou zůstat ve skupinách ve stejném složení, jako v právě hodnocené soutěži. nebo si kapitáni mohou zvolit její nové složení, zorganizováním nového výběru. Učitel může také změnit kapitány a ti si k sobě vyberou nové spolupracovníky a hra pokračuje ve zcela jiných skupinách.

    Potřebný čas: Hra na jednu vyučovací hodinu.
    Doporučený věk: Vhodné pro žáky vyšších tříd základní školy a žáky školy střední.
    Metodiké poznámky pro učitele:

    Pro učitele je hra organizačně náročná, ale po několikátém opakování a dokonalém pochopení žáky,  se dá hravě zvládnout během jedné vyučovací hodiny. U žáků je velmi oblíbená a z pohledu učitele je velmi efektivní. Žáci pracují intenzivně a s nasazením. Většinou neznají během přípravy, v které skupině je kapitán nominuje ke zkoušce a žákstejně tak neví, který příklad vybere učitel k závěrečné písemné zkoušce.

    Žáci v přípravě i v prověrce dosahují zcela mimořádných výkonů, pohybujících se na hranici jejich možností. Hra je efektivní v tom že všichni, včetně kapitána, pracují intenzivně a vzájemně se přitom ve hře učí.

     

     

    Využito v předmětu: Matematika
    Vazby na RVP: Výstupy: žák provádí početní operace v oboru různých čísel, analyzuje a řeší různé problémy, v nichž využívá aparát v oboru celých a racionálních čísel

    Klíčové kompetence:

    * k učení- pracuje s obecně užívanými termíny, znaky a symboly       

    *k řešení problému:  volí vhodné způsoby řešení, využivá při tom logické, matematické a empiridcké postupy   

      *komunikativní - přispívá k vytváření vztahů potřebných pro kvalitní a účinnou komunikaci a spolupráci s ostatními spolužáky

    Vzdělávací oblasti: Matematika a její aplikace
    Vzdělávací obory: Matematika 
    Průřezová témata: Osobnostní a sociální výchova
    Odkazy:  

     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova