Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Svobodný software

Stránka naposledy upravena 09:11, 31 Říj 2011 uživatelem Mgr.et Mgr. V?ra Gošová?
  • Nemáte oprávnění k zobrazení této stránky - prosím zkuste se přihásit.
Toto heslo bylo založeno Hanou Fišerovou,
Pomozte nám zvyšovat pedagogické znalosti o problematice, kterou se toto heslo zabývá. Zapojte se do diskuze a
upravování  hesla.

Obsah stránky:

Svobodný software je označení (terminus technicus) pro softwarové vybavení, které

  1. vzniklo v rámci projektu GNU nebo
  2. používá některou z licencí vytvořenou Free Software Foundation

Anglický pojem free software využívá víceznačnost slova free. První význam je "svobodný" a druhý význam je "zdarma". Pro svobodný  software je - jak vyplývá z české varianty - důležitější svoboda. Svobody, které má uživatel tohoto softwaru, jsou definovány (The Free Software Definition, 2011):

  • spouštět program za jakýmkoliv účelem
  • studovat, jak program funguje a upravit ho pro své účely; k tomu je potřeba zdrojový kód programu v programovacím jazyce
  • šířit program mezi ostatní lidi
  • distribuovat vaše úpravy, aby z nich měla přínos celá komunita uživatelů; k tomu je nutné zveřejnit zdrojový kód vašich úprav

 

Open-source software

Jako podmnožina svobodného softwaru je někdy uváděn open-source software, tedy software, ke kterému jsou k dispozici zdrojové kódy. Na druhou stranu - svobodný software bez zveřejněných zdrojových kódů nebývá častým jevem. Jako nepravý open source lze brát programy, které jsou závislé na proprietárních knihovnách nebo programech, bez kterých je není možné sestavit a spustit. Dostupnost zdrojových kódů zamezí závislosti na jednom dodavateli.

Platforma

Svobodný software není vázán na žádnou konkrétní platformu nebo operační systém. Bývá ve velké většině multiplatformní (není to ale podmínka) a lze jej tedy obvykle používat v různých operačních systémech. Tato vlastnost je ideální pro postupnou migraci z nesvobodného programového vybavení na svobodné. Líhní svobodného softwaru jsou operační systémy s jádrem Linux.

Cena

Svobodný software bývá dostupný bezplatně, jen za cenu média. Není to sice nezbytná podmínka, ale zákazník si nekoupí software, o němž ví, že jej může získat zdarma. Proto se platí za služby s přidanou hodnotou - dokumentaci, školení, aktualizace, uživatelské úpravy a další. Obchodní model pro podnikání se svobodným softwarem se tedy liší od klasického obchodního modelu pro prodej softwaru, při němž se prodávají licence.

Související pojmy

Proprietární software je počítačové vybavení, jehož používání je omezeno licenční smlouvou (typicky EULA) a nejsou k němu dostupné zdrojové kódy (také se označuje jako closed source software). (Proprietární software, 2011)

EULA - End User License Agreement - je smlouva definující pravidla pro používání softwaru. Jedná se o omezení práv uživatele, které nesmí program šířit, zjišťovat, jak funguje, instalovat na více počítačů apod. (Software license agreement, 2011)

FOSS, FLOSS je zkratka pro Free and Open Source Software, resp. Free, Libre and Open Source Software. Označuje množinu programů svobodného softwaru (free, libre) a programů s volně přístupným zdrojovým kódem (open source). (Wikipedia Free and open source software, 2011)

Podřízené stránky:

 

Použité zdroje a literatura

Klíčová slova
  • licence
  • open source
  • software
  • svobodný software
  • zdarma