Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Rakousko

Stránka naposledy upravena 09:54, 19 Dub 2013 uživatelem Pavlína Hublová
    Obsah
    Žádné titulky

    V první třetině 16.století působili v Podunají (mezi Řeznem, Pasovem a Vídní) a v oblasti Alp (v okolí Innsbrucku a Salcburku) malíři a grafici tzv. podunajské školy(něm. Donauschule), jejichž (jinak rozdílné) umělecké názory spojovala snaha o vyjádření osobního smyslového prožitku, někdy i v podobě fantastických kosmických vizí, a důraz na realistické zobrazení krajiny jak v celku, tak v jednotlivých detailech místní fauny a flóry. Krajina se v jejich pojetí stává vlastním tématem obrazu a svým významem přesahuje význam figurálního výjevu, který se v ní odehrává. V díle Albrechta Altdorfera (kol. 1480 - 1538), předního představitele školy, se dokonce prvně objevuje krajina bez figurální stafáže. K okruhu jeho uměleckého názoru patřil i Lucas Cranach starší, který působil ve Vídni, a krajináři Wolf Huber (kol. 1485 - 1553) a Rueland Frueauf mladší (kol. 1470 - 1547), kteří tvořili v Pasově.

     

    ALBRECHT ALTDORFER (kol. 1480 – 1538): nejvýznamnější představitel podunajské školy; tvůrce prvních krajin bez figurální stafáže(např. v obraze Podunajská Krajina; olej na dřevěné desce potažené pergamenem; 1520-1525; Alte Pinakothek, Mnichov) v dějinách západoevropského umění. Svými fantaskními krajinami plnými světla a vzduchu, jezer, impozantních horstev, oblak a bujné vegetace ovlivnil mimo jiné i vývoj německé romantické krajinomalby na počátku 19.století. Působil v Řezně,kde roku 1505 založil prosperující ateliér a postupně získával velké bohatství a významné společenskému postavení (stal se zde členem městské rady a městským stavitelem).

    Hlavní díla:

    Pašijový oltář pro klášter St. Florian v Horním Rakousku (1509-1516; olej na dřevě;Augustiner Chorherrenstift, St. Florian u Lince; Kunsthistorisches Museum, Vídeň) s Výjevy z legendy o sv. Šebestiánu (na zavřeném oltáři) a Výjevy z pašijí (na otevřeném oltáři);

    Lot a jeho dcery (1537; olej na lipové desce; Kunsthistorisches Museum, Vídeň);

    Zuzana v lázni (1526; olej na dřevě; Alte Pinakothek, Mnichov);

    Odpočinek na útěku do Egypta (1510; olej na dřevě; Staatliche Museen, Berlín);

    Alexandrova bitva (1529; olej na dřevě; 158,4 x 120,3 cm; Alte Pinakothek, Mnichov. Velkolepá scéna vítězné bitvy Alexandra Makedonského proti perskému králi Dareiovi, kterou Altdorfer namaloval jako součást historického cyklu pro vévodu Viléma IV. Bavorského, se odehrává v jezernaté krajině podunajské oblasti, která má připomínat krajinu východního Středomoří. Na rozdíl od italských mistrů, v jejichž obrazech má člověk dominantní postavení, zde Altdorfer zobrazil člověka jako nepatrné zrnko v porovnání s rozlohou zemského povrchu nazíraného zde z ptačí perspektivy a s nezměrnými silami přírodních živlů).

     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova